| Size | 34 IN |
|---|---|
| Voltage | 120 V |
| Amperage | 12.5 AMP |
| Wattage | 1500 W |
| Heating area | 400 to 500 SQ FT |
| Heat output | 4.8 K BTU |
| Cord length | 76 IN |
| Width | 33-1/2 IN |
| Height | 23 IN |
| Depth | 6-1/8 IN |
| Style | Contemporary, Modern |
| Collection | Built-In Flushmount/Wall Mount |
| Brand | Amantii |