| Product type | Filtered Fountain |
|---|---|
| Number of stations | 1 |
| Finish | Stainless Steel |
| Standard | ICC, ASME, NSF, UL Listed |
| Ada compliant | Yes |
| Flow rate | 8.0 GPH |
| Glass filler included | No |
| Refrigerated | Yes |
| Bubbler style | Flexi-Guard Safety |
| Mounting | Wall Mount |
| Voltage | 115 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Material | Stainless Steel |
| Part number | LRPBM8K |
| Length | 19-3/4 IN |
| Width | 19 IN |
| Height | 40-4/5 IN |
| Color family | Gray |
| Collection | SwirlFlo |
| Brand | Elkay |