| Product type | Wall Lantern |
|---|---|
| Number of lamps | 6 |
| Finish | Oil Rubbed Bronze |
| Glass/shade type | Bark Texture/Amber Etch StoneStrong |
| Ada compliant | Yes |
| Standard | cETL |
| Material | Aluminum |
| Bulb type | LED |
| Wattage | 10 W |
| Size | 36.5 IN |
| Extension size | 3-1/2 IN |
| Bulb included | Yes |
| Voltage | 120 V |
| Wire length | 8 IN |
| Width | 6 IN |
| Height | 36-1/2 IN |
| Location rating | Wet |
| Lumen output | 5400 lm |
| Led color temp | 2700 K |
| Style | Modern |
| Color family | Black |
| Collection | Mattix |
| Brand | Studio Generation |