selected Finish: Bronze
| Outdoor | Yes |
|---|---|
| Product type | Medium |
| Finish | Bronze |
| Glass/shade type | Etched Lens |
| Ada compliant | Yes |
| Standard | C-US/Dark Sky/Title 24 |
| Material | Aluminum |
| Bulb type | COL-35 |
| Wattage | 5.5 W |
| Size | 16 IN |
| Extension size | 3-1/2 IN |
| Bulb included | Yes |
| Voltage | 120 V |
| Length | 3-1/2 IN |
| Height | 16 IN |
| Depth | 6 IN |
| Location rating | Wet |
| Lumen output | 900 lm |
| Led color temp | 3000 K |
| Style | Contemporary |
| Color family | Bronze |
| Collection | Atlantis |
| Brand | Hinkley |