| Product type | Single Tier |
|---|---|
| Number of lamps | 4 |
| Finish | Warm Bronze |
| Glass/shade type | Clear Seedy |
| Standard | C-US |
| Material | Steel |
| Bulb type | Candelabra |
| Wattage | 60 W |
| Size | 18.25 IN |
| Bulb included | No |
| Voltage | 120 V |
| Wire length | 72 IN |
| Chain/rod length | 60 IN |
| Width | 18-1/4 IN |
| Height | 28-1/4 IN |
| Lumen output | 1400 lm |
| Location rating | Wet |
| Led color temp | 2700 K |
| Style | Transitional, Industrial, Craftsman |
| Color family | Bronze |
| Collection | Rhodes |
| Brand | Hinkley |