selected Finish: Chrome
| Finish | Chrome |
|---|---|
| Glass/shade type | Etched White |
| Ada compliant | Yes |
| Standard | C-US |
| Material | Steel |
| Bulb type | LED |
| Wattage | 35 W |
| Size | 3.75x22.75x4.75 IN |
| Extension size | 3.75 IN |
| Bulb included | Yes |
| Voltage | 120 V |
| Length | 3-3/4 IN |
| Width | 22-3/4 IN |
| Height | 4-3/4 IN |
| Lumen output | 2900 lm |
| Location rating | Damp |
| Led color temp | 3000 K |
| Style | Contemporary |
| Color family | Chrome |
| Collection | Aiden |
| Brand | Hinkley |