selected Finish: Polished Nickel
| Product type | Vanity |
|---|---|
| Number of lamps | 1 |
| Finish | Polished Nickel |
| Glass/shade type | Opal Matte |
| Ada compliant | Yes |
| Standard | UL |
| Material | Steel |
| Bulb type | LED |
| Wattage | 18 W |
| Size | 4.75x30 IN |
| Extension size | 4 IN |
| Bulb included | Yes |
| Voltage | 120 V |
| Length | 4 IN |
| Width | 4-3/4 IN |
| Height | 30 IN |
| Location rating | Damp |
| Lumen output | 1575 lm |
| Led color temp | 3000 K |
| Style | Transitional |
| Color family | Chrome |
| Collection | Malcolm |
| Brand | Hudson Valley |