| Product type | Flush |
|---|---|
| Number of lamps | 1 |
| Finish | White |
| Glass/shade type | Acrylic |
| Standard | ETL Energy Star |
| Material | Plastic |
| Wattage | 20 W |
| Size | 14 IN |
| Bulb included | Yes |
| Voltage | 120 V |
| Width | 14 IN |
| Height | 4 IN |
| Lumen output | 1470 lm |
| Location rating | Damp |
| Led color temp | 3000 K |
| Style | Contemporary, Modern |
| Color family | White |
| Collection | Ceiling Space |
| Brand | Kichler |