| Number of lamps | 1 |
|---|---|
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass/shade type | White Acrylic |
| Standard | ETL Energy Star |
| Material | Plastic |
| Bulb type | LED |
| Wattage | 48 W |
| Size | 30 IN |
| Extension size | 3-1/2 IN |
| Bulb included | Yes |
| Voltage | 120 V |
| Width | 30 IN |
| Height | 6 IN |
| Lumen output | 2640 lm |
| Location rating | Damp |
| Led color temp | 3000 K |
| Style | Contemporary |
| Color family | Gray |
| Brand | Kichler |