| Product type | Linear |
|---|---|
| Number of lamps | 1 |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass/shade type | White Acrylic Diffuser |
| Standard | ETL Energy Star |
| Material | Steel |
| Bulb type | LED |
| Wattage | 19 W |
| Size | 25.5 IN |
| Extension size | 4 IN |
| Bulb included | Yes |
| Voltage | 120/277 V |
| Width | 25-1/2 IN |
| Height | 4-3/4 IN |
| Lumen output | 1440 lm |
| Location rating | Damp |
| Led color temp | 3000 K |
| Style | Transitional, Contemporary |
| Color family | Gray |
| Brand | Kichler |