| Product type | 15 Degree |
|---|---|
| Number of lamps | 1 |
| Finish | Textured Architectural Bronze |
| Standard | ETL |
| Material | Aluminum |
| Bulb type | LED |
| Wattage | 5.3 W |
| Size | 7 IN |
| Bulb included | Yes |
| Voltage | 120/277 V |
| Wire length | 6 IN |
| Length | 7 IN |
| Width | 2-3/4 IN |
| Height | 5-1/4 IN |
| Location rating | Wet |
| Lumen output | 425 lm |
| Led color temp | 3000 K |
| Style | Contemporary |
| Color family | Bronze |
| Collection | C |
| Brand | Kichler |