| Product type | MR16/40 Degree Flood Beam |
|---|---|
| Wattage | 8.8 W |
| Color temperature | 3000 K |
| Base type | Bi-Pin |
| Voltage | 12 V |
| Number of pins | 2 |
| Location rating | Damp |
| Lumen output | 600 lm |
| Standard | UL |
| Shape | Round |
| Finish | Black |
| Height | 1-3/4 IN |
| Diameter | 2 IN |
| Color family | Black |
| Brand | Kichler |