| Product type | MR8/60 Degree Wide Flood Beam |
|---|---|
| Wattage | 1.5 W |
| Color temperature | 2700 K |
| Base type | Bi-Pin |
| Voltage | 12 V |
| Number of pins | 2 |
| Location rating | Damp |
| Lumen output | 150 lm |
| Standard | UL |
| Shape | Round |
| Finish | Black |
| Height | 1-1/4 IN |
| Diameter | 1 IN |
| Color family | Black |
| Brand | Kichler |