| Number of lamps | 1 |
|---|---|
| Finish | White |
| Glass/shade type | PC Lens |
| Ada compliant | Yes |
| Standard | CSAus |
| Material | Plastic |
| Bulb type | LED |
| Wattage | 11 W |
| Size | 6 IN |
| Bulb included | Yes |
| Voltage | 120 V |
| Width | 6 IN |
| Height | 1-1/4 IN |
| Light direction | Downlight |
| Lumen output | 600 lm |
| Location rating | Wet |
| Led color temp | 3000 K |
| Style | Contemporary |
| Color family | White |
| Brand | Kichler |