| Outdoor | Yes |
|---|---|
| Number of lamps | 1 |
| Finish | Textured Black |
| Glass/shade type | White |
| Standard | ETL |
| Material | Aluminum |
| Bulb type | LED |
| Wattage | 12.5 W |
| Size | 16 IN |
| Extension size | 3-3/4 IN |
| Bulb included | Yes |
| Voltage | 120 V |
| Length | 5-1/4 IN |
| Height | 16 IN |
| Location rating | Wet |
| Lumen output | 425 lm |
| Led color temp | 3000 K |
| Style | Contemporary |
| Color family | Black |
| Collection | Manhattan |
| Brand | Kichler |