selected Finish: Bronze
| Product type | Flush |
|---|---|
| Number of lamps | 1 |
| Finish | Bronze |
| Glass/shade type | Silk Screen |
| Standard | ETL/cETL/IP66/Energy Star/Title 24 |
| Material | Aluminum |
| Bulb type | LED |
| Wattage | 16.5 W |
| Size | 5.5 IN |
| Bulb included | Yes |
| Voltage | 120-240-277 V |
| Height | 3-4/5 IN |
| Diameter | 5-1/2 IN |
| Lumen output | 956 lm |
| Location rating | Wet |
| Led color temp | 3000 K |
| Style | Contemporary |
| Color family | Bronze |
| Collection | Vessel |
| Brand | Modern Forms |