selected Finish: Polished Nickel
| Product type | Horizontal |
|---|---|
| Number of lamps | 18 |
| Finish | Polished Nickel |
| Glass/shade type | Clear Piastra |
| Material | Aluminum |
| Standard | ETL/cETL |
| Bulb type | LED |
| Wattage | 2.5 W |
| Size | 55 IN |
| Overall height | 25 to 116 IN |
| Bulb included | Yes |
| Voltage | 120/240/277 V |
| Wire length | 120 IN |
| Length | 55 IN |
| Width | 28 IN |
| Height | 14-4/5 IN |
| Location rating | Damp |
| Lumen output | 1245 lm |
| Led color temp | 3000 K |
| Style | Contemporary |
| Color family | Chrome |
| Collection | Kryptonite |
| Brand | Modern Forms |