| Product type | Round |
|---|---|
| Number of lamps | 9 |
| Finish | Black/Aged Brass |
| Glass/shade type | White Acrylic Diffuser |
| Material | Aluminum |
| Standard | ETL/cETL/Title 24 |
| Bulb type | LED |
| Wattage | 5.5 W |
| Size | 17 IN |
| Overall height | 30-142 IN |
| Bulb included | Yes |
| Voltage | 120/240/277 V |
| Wire length | 120 IN |
| Height | 48-1/2 IN |
| Diameter | 17 IN |
| Location rating | Damp |
| Lumen output | 2751 lm |
| Led color temp | 3000 K |
| Style | Modern |
| Color family | Brass |
| Collection | Chaos |
| Brand | Modern Forms |