| Number of lamps | 1 |
|---|---|
| Finish | Aged Brass |
| Glass/shade type | V-Cut Seeded K5 Crystal |
| Ada compliant | Yes |
| Standard | ETL/cETL/Title 24 |
| Material | Aluminum |
| Bulb type | LED |
| Wattage | 30 W |
| Size | 18 IN |
| Extension size | 4 IN |
| Bulb included | Yes |
| Voltage | 120/240/277 V |
| Length | 4-1/2 IN |
| Width | 4 IN |
| Height | 18 IN |
| Lumen output | 2453 lm |
| Location rating | Damp |
| Led color temp | 3500 K |
| Style | Modern |
| Color family | Brass |
| Collection | Ceres |
| Brand | Modern Forms |