selected Finish: Brushed Brass
| Number of lamps | 1 |
|---|---|
| Finish | Brushed Brass |
| Glass/shade type | Mouth Blown Opal Etched |
| Ada compliant | Yes |
| Standard | ETL/cETL/Title 24 |
| Material | Aluminum |
| Bulb type | LED |
| Wattage | 53 W |
| Size | 39 IN |
| Extension size | 3 IN |
| Bulb included | Yes |
| Voltage | 120 V |
| Length | 39 IN |
| Width | 3 IN |
| Height | 5 IN |
| Lumen output | 1740 lm |
| Location rating | Damp |
| Led color temp | 2700 K |
| Style | Contemporary, Modern |
| Color family | Brass |
| Collection | Vogue |
| Brand | Modern Forms |