| Number of lamps | 1 |
|---|---|
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass/shade type | White Ceramic-screened Mitered |
| Ada compliant | Yes |
| Standard | ETL/cETL |
| Material | Steel |
| Bulb type | LED |
| Wattage | 58 W |
| Size | 38 IN |
| Extension size | 3 IN |
| Bulb included | Yes |
| Voltage | 120 V |
| Length | 38 IN |
| Width | 3 IN |
| Height | 5 IN |
| Lumen output | 1815 lm |
| Location rating | Damp |
| Led color temp | 3000 K |
| Style | Modern |
| Color family | Gray |
| Collection | Bahn |
| Brand | Modern Forms |