selected Finish: Satin Nickel
| Number of lamps | 1 |
|---|---|
| Finish | Satin Nickel |
| Glass/shade type | Matte White |
| Standard | UL |
| Material | Steel/Acrylic |
| Bulb type | LED |
| Wattage | 8.4 W |
| Size | 16 IN |
| Extension size | 3-3/4 IN |
| Bulb included | Yes |
| Voltage | 120 V |
| Length | 5-1/4 IN |
| Height | 15-3/4 IN |
| Lumen output | 1050 lm |
| Location rating | Damp |
| Led color temp | 3000 K |
| Style | Modern |
| Color family | Gray |
| Collection | Epoch |
| Brand | Quorum |