| Product type | Round |
|---|---|
| Number of lamps | 1 |
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass/shade type | White |
| Standard | cCSAus |
| Bulb type | LED |
| Wattage | 17 W |
| Size | 12 IN |
| Extension size | 2-7/8 IN |
| Bulb included | Yes |
| Voltage | 120 V |
| Wire length | 6 IN |
| Height | 2-7/8 IN |
| Diameter | 12 IN |
| Lumen output | 814.3 lm |
| Location rating | Damp |
| Led color temp | 3000 K |
| Style | Contemporary |
| Color family | Gray |
| Collection | Beyond |
| Brand | Progress |