| Number of lamps | 1 |
|---|---|
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass/shade type | Alabaster Swirl Acrylic |
| Standard | cCSAus |
| Material | Steel |
| Bulb type | LED |
| Wattage | 17 W |
| Extension size | 4 IN |
| Bulb included | No |
| Voltage | 120 V |
| Wire length | 6 IN |
| Width | 8-7/8 IN |
| Height | 10-5/8 IN |
| Depth | 4 IN |
| Lumen output | 899 lm |
| Location rating | Damp |
| Led color temp | 3000 K |
| Style | Transitional, Contemporary |
| Color family | Gray |
| Brand | Progress |