| Number of lamps | 1 |
|---|---|
| Finish | White |
| Glass/shade type | Smooth White |
| Ada compliant | Yes |
| Standard | UL/Energy Star/Title 24 |
| Material | Steel |
| Bulb type | LED |
| Wattage | 14 W |
| Size | 11.5 IN |
| Extension size | 4 IN |
| Voltage | 120 V |
| Wire length | 6.5 IN |
| Length | 11-1/2 IN |
| Height | 5-3/4 IN |
| Lumen output | 1000 lm |
| Location rating | Damp |
| Led color temp | 3000 K |
| Style | Transitional, Contemporary |
| Color family | White |
| Brand | Studio Generation |