| Number of lamps | 2 |
|---|---|
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass/shade type | Satin Etched |
| Standard | cETL/Energy Star/Title 24 |
| Material | Steel |
| Bulb type | A19 |
| Wattage | 9.5 W |
| Size | 14.63x6.25 IN |
| Extension size | 7.375 IN |
| Bulb included | Yes |
| Voltage | 120 V |
| Wire length | 6.5 IN |
| Width | 14-5/8 IN |
| Height | 6-1/4 IN |
| Lumen output | 800 lm |
| Location rating | Damp |
| Led color temp | 3000 K |
| Style | Traditional, Transitional |
| Color family | Gray |
| Collection | Emmons |
| Brand | Studio Generation |