| Product type | Flush Pull Chain |
|---|---|
| Number of lamps | 1 |
| Finish | White |
| Glass/shade type | Smooth White Diffuser |
| Standard | C-UL-US/Energy Star/Title 24 |
| Material | Steel |
| Bulb type | A19 |
| Wattage | 9.5 W |
| Size | 6 IN |
| Bulb included | Yes |
| Voltage | 120 V |
| Wire length | 6.5 IN |
| Height | 7-1/2 IN |
| Diameter | 6 IN |
| Lumen output | 800 lm |
| Location rating | Damp |
| Led color temp | 3000 K |
| Style | Transitional, Contemporary |
| Color family | White |
| Collection | Tomkin |
| Brand | Studio Generation |