selected Finish: Brushed Nickel
| Number of lamps | 3 |
|---|---|
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass/shade type | Clear Textured Diffuser |
| Standard | UL/Energy Star/Title 24 |
| Material | Steel |
| Bulb type | A19 |
| Wattage | 9.5 W |
| Size | 16 IN |
| Bulb included | Yes |
| Voltage | 120 V |
| Wire length | 10 FT |
| Height | 13-1/4 IN |
| Diameter | 16 IN |
| Lumen output | 800 lm |
| Location rating | Damp |
| Led color temp | 3000 K |
| Style | Transitional, Farmhouse, Industrial |
| Color family | Gray |
| Collection | Pratt Street Metal |
| Brand | Studio Generation |