| Number of lamps | 3 |
|---|---|
| Finish | Brushed Nickel |
| Glass/shade type | Satin Etched Diffuser/Off White Faux Silk Fabric |
| Standard | ETL/Energy Star/Title 24 |
| Material | Steel |
| Bulb type | A19 |
| Wattage | 9.5 W |
| Size | 19 IN |
| Bulb included | Yes |
| Voltage | 120 V |
| Wire length | 10 FT |
| Height | 13-1/2 IN |
| Diameter | 19-1/4 IN |
| Lumen output | 800 lm |
| Location rating | Damp |
| Led color temp | 3000 K |
| Style | Transitional |
| Color family | Gray |
| Collection | Nance |
| Brand | Studio Generation |