selected Finish: Weathered Pewter
| Outdoor | Yes |
|---|---|
| Number of lamps | 1 |
| Finish | Weathered Pewter |
| Glass/shade type | Etched Seeded Panel |
| Standard | cETL/Energy Star/Title 24 |
| Material | Aluminum |
| Bulb type | LED |
| Wattage | 14 W |
| Size | 9 IN |
| Voltage | 120 V |
| Wire length | 12 FT |
| Chain/rod length | 10 FT |
| Height | 13-3/4 IN |
| Diameter | 9 IN |
| Lumen output | 1000 lm |
| Location rating | Damp |
| Led color temp | 2700 K |
| Style | Transitional, Craftsman |
| Color family | Gray |
| Collection | Hunnington |
| Brand | Studio Generation |