selected Finish: Chrome
| Product type | Convertible |
|---|---|
| Number of lamps | 2 |
| Finish | Chrome |
| Glass/shade type | Etched/White Inside |
| Standard | UL/Energy Star/Title 24 |
| Material | Steel |
| Bulb type | A19 |
| Wattage | 9.5 W |
| Size | 13.5 IN |
| Bulb included | Yes |
| Voltage | 120 V |
| Wire length | 12 FT |
| Chain/rod length | 10 FT |
| Height | 11-1/4 IN |
| Diameter | 13-1/2 IN |
| Lumen output | 800 lm |
| Location rating | Dry |
| Led color temp | 3000 K |
| Style | Contemporary |
| Color family | Chrome |
| Collection | Oslo |
| Brand | Studio Generation |