| Product type | Flush |
|---|---|
| Number of lamps | 2 |
| Finish | Black |
| Glass/shade type | Etched White Inside Panel |
| Standard | cETL/Energy Star/Title 24 |
| Material | Aluminum |
| Bulb type | A19 |
| Wattage | 9.5 W |
| Size | 10.75 IN |
| Bulb included | Yes |
| Voltage | 120 V |
| Wire length | 6.5 IN |
| Length | 10-3/4 IN |
| Width | 10-3/4 IN |
| Height | 6-1/2 IN |
| Lumen output | 800 lm |
| Location rating | Damp |
| Led color temp | 3000 K |
| Style | Transitional |
| Color family | Black |
| Collection | Herrington |
| Brand | Studio Generation |