| Number of lamps | 1 |
|---|---|
| Finish | Bronze/Gold Leaf |
| Glass/shade type | Frosted Clear |
| Standard | UL |
| Material | Iron |
| Bulb type | G9 Wedge LED |
| Wattage | 4 W |
| Extension size | 4.75 IN |
| Bulb included | Yes |
| Voltage | 120 V |
| Length | 4-3/4 IN |
| Width | 9-1/4 IN |
| Height | 14-1/2 IN |
| Lumen output | 360 lm |
| Location rating | Dry |
| Style | Modern |
| Color family | Bronze |
| Collection | Origami |
| Brand | Troy |