| Product type | Large |
|---|---|
| Number of lamps | 1 |
| Finish | Bronze Gold Leaf/Stainless |
| Glass/shade type | Frosted |
| Standard | UL |
| Material | Iron |
| Bulb type | LED |
| Wattage | 12 W |
| Size | 30x23 IN |
| Bulb included | Yes |
| Voltage | 120 V |
| Length | 30 IN |
| Width | 30 IN |
| Height | 72 IN |
| Lumen output | 70 lm |
| Location rating | Dry |
| Led color temp | 2700 K |
| Style | Modern |
| Color family | Bronze |
| Collection | Apogee |
| Brand | Troy |