| Number of lamps | 1 |
|---|---|
| Finish | Aluminum |
| Glass/shade type | Acrylic Diffuser |
| Ada compliant | Yes |
| Standard | ETL/cETL |
| Material | Aluminum |
| Bulb type | LED |
| Wattage | 30 W |
| Size | 37x3.38x5.88 IN |
| Bulb included | Yes |
| Voltage | 120 V |
| Length | 37 IN |
| Width | 3-3/8 IN |
| Height | 5-7/8 IN |
| Lumen output | 1785 lm |
| Location rating | Damp |
| Led color temp | 3500 K |
| Style | Contemporary |
| Color family | Gray |
| Collection | Repose |
| Brand | WAC |